մաթեմատիկա 04.02.2021

458.

Հայկը 15կգ ծիրանի համար վճարեց 360 դրամով ավելի, քան Արան 12 կգ-ի համար:Նրանցից յուրաքանչյուրը որքան է վճարել իր գնած ծիրանի համար:

Հայկը 15կգ ծիրանի համար վճարեց 360 դրամով ավելի քան Արան 12 կգ-ի համար

լուծում՝ 15-12=3,360:3=120,15*120=1860, 12*120=1440 Պատ.՝1440

459.

Խանութը I օրը վաճառեց 24 արկղ վարունգ , իսկ II օրը 20 արկղ:Քանի կգ վարունգ վաճառեց խանութն այդ երկու օրում, եթե II օրը վաճառվեց 120 կգ պակաս, քան I օրը:

Խանութը I օրը վաճառեց 24 կգ վարունգ , իսկ II օրը 20 արկղ

լուծում՝ 24-20=4, 120:4=30,30*24=720, 20*30=600,600+720=1320

Leave a comment